Danes lahko recikliramo veliko večino najrazličnejših odpadkov. Še posebno pomembna je reciklaža odpadkov, ki se v naravi razgrajujejo zelo dolgo. Z recikliranjem ohranjamo naravo in pridobivamo uporabne surovine, katerih proizvodnja bi sicer zahtevala veliko naravnih resursov in energije.
Prednosti reciklaže
Recikliranje zmanjšuje potrebo po izkoriščanju naravnih virov. Z recikliranjem zmanjšujemo posege v naravo, do katerih prihaja v rudarstvu, kamnolomih in gozdovih. Pridobivanje in predelava surovih materialov namreč povzročata veliko večje onesnaževanje vode in zraka kot recikliranje odpadkov. Več ohranjenih dreves pomeni tudi manj toplogrednih plinov. Recikliranje zmanjšuje količino odpadkov in njihovih odlagališč. Z reciklažo pridobljeni materiali se vračajo nazaj v proizvodni proces. Poleg tega se z uporabo recikliranih materialov zmanjša tudi poraba energije, ki jo potrebujemo za proizvodnjo novega izdelka.
Recikliranje je torej eden najboljših načinov, kako vsak dan skrbimo, da ohranjamo Zemljo.
Recikliranje odpadkov ima v primerjavi s proizvodnjo novih materialov mnogo prednosti:
- Z uporabo recikliranih materialov v proizvodnem procesu je poraba energije bistveno manjša kot pri izdelavi novih izdelkov iz surovin.
2. Recikliranje zmanjšuje potrebo po izkoriščanju naravnih virov v rudarstvu, kamnolomih in gozdovih.
3. Recikliranje zmanjšuje število odlagališč odpadkov. V Sloveniji je bilo ob koncu leta 2006 evidentiranih 83 odlagališč v obratovanju ali zapiranju.
4. Zaradi recikliranja se poseka manj gozdov, več dreves pa pomeni manj toplogrednih plinov. V Veliki Britaniji ocenjujejo, da z recikliranjem prihranimo 18 milijonov ton ogljikovega dioksida letno, kar je enakovredno emisijam 5 milijonov avtomobilov.
